Сегодня: Пятница, 10 Апреля 2020 года
Бизнес

Системна банківська криза — загроза для країни

  •   Карина Светлова  •   0342.ua   •   9259
Системна банківська криза — загроза для країни
У 2014 — 2016 роках через визнання неплатоспроможними та ліквідацію 77 банків (понад 40% тих, що діяли на початок 2014 року) банківська система України втратила 435 млрд грн активів, що становить приблизно 22% валового внутрішнього продукту країни.


Про це йдеться в офіційному зверненні низки фінансових, банківських та страхових асоціацій до Президента, Голови Верховної Ради, прем’єр-міністра України на початку червня цього року.


У ньому його автори наголошують на тому, що підприємства реального сектору економіки втратили у банках, визнаних неплатоспроможними, сумарно близько 82 млрд грн обігових коштів (або чверть усіх коштів бізнесу, розміщених на рахунках у банках на початок цього року).


Враховуючи те, що на ліквідацію банки потрапляють з мінімумом ліквідних активів (у середньому 20%, за даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб), повернення коштів бізнесу за рахунок продажу майна таких банків видається малоймовірним. Таким чином, відбувається не лише зменшення кредитної підтримки економіки з боку банківського сектору, а й втрата підприємствами обігових коштів, що призводить до закриття бізнесу, зірваних контрактів, у т. ч. закордонних, штрафів та санкцій до українських виробників тощо.


Зазнали значних збитків також страхові компанії та інвестиційні фонди, крім того, бюджети різних рівнів втратили приблизно 25 млрд грн (без урахування коштів, витрачених на докапіталізацію державних банків за 2014 — 2016 рр.).


За словами авторів звернення, «політика «реформування» банківської системи України упродовж останніх років руйнує національну економіку, адже веде до значної втрати обігових коштів бізнесом, зменшення кредитної підтримки економіки, банкрутств підприємств, які втратили кошти в банках, зростання безробіття та зниження реальних доходів і заощаджень громадян.


Одночасно НБУ посилює тиск на банки щодо дотримання економічних нормативів та змушує їх за безцінь продавати проблемні активи, незважаючи на відсутність умов належного управління цими активами. За нинішніх умов відродити кредитування в країні неможливо.


Таким чином, це підтверджує системність банківської кризи, коли якість банківських активів продовжує погіршуватись через падіння економіки, а економіка не відновлюється через брак кредитної підтримки.


Автори звернення, а підписали його 13 асоціацій, поставили низку вимог до вищого керівництва держави. Зокрема, вимагають від прем’єр-міністра України провести нараду із керівниками асоціацій фінансового ринку щодо об’єднання зусиль для відновлення зростання економіки та ефективного втручання економічного блоку уряду у формування стійкої макроекономічної стабілізації. Від Верховної Ради вимагають заслухати членів правління Національного банку України щодо нинішньої ситуації у банківській системі. Президентові України слід негайно запропонувати своїх кандидатів до ради НБУ, а ВРУ — скоріше розглянути питання щодо формування нового складу ради НБУ.


Олег БАСОК

www.0342.uaДжерело: ГаличинаВ связи с событиями, происходящими в мире, многие комментарии приобретают всё более оскорбительный, а порой и вовсе экстремистский характер.

В этой связи редакция временно закрывает возможность комментирования на сайте.

Вместе с тем мы с уважением относимся к праву каждого читателя высказывать свое мнение, поэтому мы оставляем возможность обсуждения новостей в наших группах в социальных сетях: Facebook, ВКонтакте, Одноклассниках, Google+ и Twitter.